لولیتا

امسال شصت سال از انتشار لولیتا می‌گذرد. دیروز پنجاه و هفتمین سالگرد انتشارش در آمریکا بود و کتاب بعد این همه سال هنوز پر سر و صداست. هر از چندی به صدر اخبار میاید و جنجالی جدید حول و حوشش شکل می‌گیرد. نابوکاف لولیتا را ابتدا به زبان انگلیسی در فرانسه نوشت و منتشر کرد و سه سال بعد در ۱۹۵۸ در آمریکا و در ۱۹۵۹ در لندن منتشر کرد. در ۱۹۶۷ خودش آن را به روسی ترجمه کرد و این ترجمه هم به‌خاطر ممنوعیت انتشار در شوروی سابق در نیویورک منتشر شد. بعدِ شصت سال البته هنوز انتشار لولیتا در کشور ما ممنوع است. از ترجمه‌ی ذبیح‌الله منصوری که بگذریم نسخه‌ای از ترجمه‌ی خانم پدرام‌نیا در بازار کتاب‌های غیرمجاز موجود است که رویکرد آن در ترجمه علی رغم دقت و صحت ناتوان از انتقال زیبایی و روح حاکم بر متن اصلی است. آن‌چه در ادامه میاید دست و پنجه نرم‌کردنی است با فصل نخست لولیتا که بی‌اغراق اگر نه زیباترین یکی از زیباترین گشایش‌های تاریخ ادبیات است. در این‌جا می‌توان ۲۱۰ طرح جلد لولیتا را دید. در این ویدیو هم نابوکاف خودش برخی از این طرح جلدها را نشان می‌دهد. این یکی هم مستند بی‌بی‌سی است درباره‌ی رابطه‌ی لولیتا با زندگی نابوکاف.

۱

لولیتا، نورِ حیاتم، نارِ صُلبم. جرمم، جانم. لو-لی-تا: تُک زبان در سفری سه گامه از سقّ می‌سُرد و در گام سوم می‌رسد پشتِ اسنان. لو.لی‌.تا.

صبح لو بود، فقط لو، چهار پا و ده اینچ قد، لنگه‌جورابی به پا. در شلوار راحتی‌اش لولا بود. در مدرسه دالی. روی نقطه‌چینِ فرم‌ها دولورس. اما در آغوش من همیشه لولیتا بود.

سَلَفی داشت؟ داشت، البته که داشت. به راستی، یحتمل اصلاً لولیتایی در کار نبود اگر یک تابستانِ دور، با آن نخستین دختر بچه عاشقی نمی‌کردم. در امیرنشینی دم دریا. آه، کِی؟ حدوداً به‌اندازه‌ی سن و سال آن تابستانم مانده به تولد لولیتا. همیشه می‌توانید از تکلف نثر یک قاتل مطمئن باشید.

خانم‌ها و آقایان هیأت منصفه، سندِ نخست آن‌چیزی است که سرافیم به آن رشک می‌برند، سرافیم۱ ساده و کم‌اطلاع مجلل‌بال… به این خارهای گوریده بنگرید.

۱ سرافیم در متون یهودی رده‌ی پنجم از ده طبقه‌ی فرشتگانند اما در متون مسیحی مقرب‌ترینِ فرشتگانند، عالی‌رتبه‌ترین در میان طبقه‌های نه‌گانه‌. شش بال دارند و دست و پا و صدای آدمیان.

این نوشته در ترجمه‌ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *