مردی که آن‌جا نبود

MSDMEME EC005

ممنتو با زمان سر و کار دارد. در واقع با بی‌زمانی و به دنبال آن جاودانگی. لنی بی‌زمان است، نه که عمرش نگذرد که می‌گذرد، به این معنا که از دست دادن توان ثبت خاطرات جدید او را از زمان جدا کرده است، او نمی‌تواند خاطرات جدید را پشت سر هم قرار دهد تا از مصیبت فاصله گیرد. او جاودانه در لحظه‌ی مصیبت گیر افتاده است. او نمی‌تواند از مصیبتش رها شود، حتی انتقام هم بر او اثری ندارد، به او کمکی برای گذر کردن نمی‌کند، که فردای انتقام حتی یادش نمی‌آید که انتقام گرفته است. که انتقام هم کارکرد خود را از دست می‌دهد. باید از جاودانگی گریخت. نولان با حذف زمان هر گریزی از مصیبت را برای لنی و بیننده ناممکن کرده است.

از طرف دیگر ممنتو با فریب هم سر و کار دارد. با فریب لنی توسط ناتالی، با فریب لنی توسط تدی، با فریب لنی توسط خودش. هر چه فیلم جلو می‌رود و زمان به عقب ما با فریب‌های بیشتری مواجه می‌شویم. با فریب‌هایی که در بی‌خاطرگی رخ می‌دهند. فیلم هم ما را فریب می‌دهد، فیلم هم به ما دروغ می‌گوید تا بتواند آخر کار شگفت‌زده‌مان کند. از آن بیشتر ما هم خودمان را فریب می‌دهیم، نمی‌خواهیم باور کنیم که لنی حتی اگر بخواهد هم قادر نیست هیچ عدالتی را برقرار کند، هیچ انتقامی را بستاند، لنی قادر به گذر کردن نیست.

از طرف دیگر می‌دانیم با مردن تدی، با کشته‌ شدنش توسط لنی، راه کشف حقیقت برای همیشه به روی لنی بسته می‌شود. او خودآگاهانه نمی‌خواهد حقیقت را بداند و می‌خواهد از آن فرار کند. من بعد هر قدر هم که آدم بکشد کسی نیست که به او بگوید ماجرا چیست؟ او تبدیل به یک شکارچی شده است که می‌خواهد همه‌ی جان. جی‌‌های عالم را با گلوله بزند، با دست خفه کند.

زمان‌مندی ما باعث می‌شود باور کنیم که می‌توانیم مسئله‌ی مصیبت را با گذر زمان حل کنیم، و انتقام بازنماینده‌ی حساب‌کردن ما در قدرت زمان برای رفع آسیب روحی ناشی از مصیبت است: وقتی که انتقام را تایید می‌کنم باور دارم که کنش کین‌خواهی میزانی غرامت برای زخمی که مرا رنج داده تامین می‌کند. اما هیچ انتقامی برای فقدان بنیدانی که ما را بازتعریف می‌کند وجود نخواهد داشت، و این چیزی است که فرم نازمان‌مند ممنتو به ما نشان می‌دهد.

این نوشته در از فیلم‌ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به مردی که آن‌جا نبود

  1. قطمیر می‌گوید:

    دو و بلکه سه بار باید دید این فیلم را تا مفهوم زمان را دریافت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *